O AUTOROVI

O AUTOROVI

Ing. Jiří Stránský, QEP


- Od roku 2008 členem Asociace profesionálních fotografů.

- Od června 2010 držitelem titulu QEP. (Titul QEP je neakademický titul udílený Evropskou federací profesionálních fotografů potvrzující vysoký technický a umělecký standard ve fotografii.) Titul má pouze 13 fotografů krajiny v Evropě.

- Od září 2010 čerstvým a historicky prvním českým vítězem jedné z nejprestižnějších fotografických soutěží Evropy FEP European Professional Photographer of the Year Awards (Evropský profesionální fotograf roku) v kategorii krajina.


Jiří Stránský se narodil v roce 1981 v Jablonci nad Nisou a krajinářské fotografii se věnuje profesionálně již mnoho let. Za všemi dosavadními úspěchy, kterých již dosáhl, stojí neutišitelná touha po zachycení neskutečných nálad a tvarů, které příroda za miliony let vytvořila. Tráví dlouhé týdny či měsíce v naprosté divočině pouze v souznění s člověkem nepoznamenanou přírodou, kde často v extrémních klimatických podmínkách čeká na ideální světlo.

Styl Jiřího Stránského je nezaměnitelný a snadno rozpoznatelný. Dlouhé expozice, které navozují u snímků až snovou náladu v kombinaci s dramatickými jevy počasí a drsnými místy z různých koutů naší planety, vytváří kolekci fotografií plnou barev a kontrastů. I proto se snímky často objevují na stránkách časopisů (Koktejl, Travel Focus, Travel Digest..) či na nástěnných a stolních kalendářích. Jiří stránský také hojně vystavuje. Putovní výstava "Magická příroda tří kontinetů" už navštívila mnoho velkých českých měst včetně Prahy, Brna, Liberce, Pardubic, Olomouce, či Ústí nad Labem. Výstavy jsou pak nejlepší prezentací umělecké a technické kvality fotografií, které mouhou v podobě luxusních nástěnných obrazů zdobit i váš interier. Více v sekci obrazy.

"Odjakživa jsem miloval cestování. Stalo se pro mě zdrojem relaxace, inspirace a nepřeberného množství zážitků. Postupně jsem však zjistil, že líčení svých pocitů z cest ústní formou mi nestačí. Potřeboval jsem je ukázat. Tak se mým společníkem stal fotoaparát. Focení však přerostlo ve vášeň, posedlost. Začal jsem vše podřizovat touze vyfotit co nejlepší, nejzajímavější a nejdramatičtější snímek. Tak jsem se dostal až do divokých a liduprázdných oblastí a zjistil, že tam je moje místo. Touha přinést a ukázat lidem svět, jak ho miluju já, čistý, divoký a nezničený, se mi stala smyslem života. Snad se mi podaří pomoci lidem uvědomit si, jak je příroda kolem nás krásná a je potřeba ji chránit, nejen pro nás, ale hlavně pro naše děti."