SKUPINOVÉ WORKSHOPY

SKUPINOVÉ WORKSHOPY

EXLUSIVNÍ WORKSHOP - NÁRODNÍ PARKY USA , 23.10-13.11.2012

USA je obrovskou zemí, která je pro každého fotografa přírody přímo zemí zaslíbenou. Proto bylo velice obtížné vybrat z nepřeberného množství národních parku a oblastí, kde strávíme 16 dní focením. Osobně jsem čekal, že vyhraje varianta nejznámější a to pouštní jihozápad USA. Účastníci mě ale velice mile překvapili a jednohlasně jsme se dohodli, že místo prosluněné Kalifornie raději riskneme deštivý Oregon a Washington a navštívíme českými fotografy a turisty poměrně neobjevená místa. I přes značnou nepřízeň počasí to nakonec bylo šťastné rozhodnutí. Co teprv, kdyby počasí opravdu vyšlo dokonale. Přílet jsem však nakonec naplánoval do San Franciska, odkud jsme díky špatné předpovědi pro Oregon přejeli do Yosemite. Slavný národní park nás přivítal modrou oblohou a ve vrcholových partiích sněhem a teplotami hluboko pod bodem mrazu. Dokonale divokou atmosféru civilizací neposkvrněných hor dokreslil vlk, který nás tiše pozoroval při obědě i čirá mrazivá noc, kdy krajina byla nádherně osvícená úplňkem a my sledovali každý stín, kdy se tato nádherná šelma opět objeví a půjde nás povečeřet..


Foto: Jiří Stránský


Foto: Jiří Stránský


Oregon nás přivítal deštěm a po rozhovorech s místními na téma počasí a případně předpovědi na další dny jsme zjistili nemilou věc. Místní totiž vůbec počasí neřeší, protože podzim pro ně znamená pouze a jen déšť. Naše nezlomné fotografické nadšení a věčný optimismus nám ale nedovolil slevit z odvážných plánů a tak jsme propršené a mlhavé dny strávili focením v úchvatné oblasti Columbia Gorge, kde se na nevelkém území nachází několik desítek vodopádů, z kterých mnoho doslova bere dech. Nad celou oregonskou rovinou ční pás sopek, který je pro středoevropana naprosto nevšedním zážitkem.


Foto: Jiří StránskýFoto: Jiří Stránský


Z oregonských deštných pralesů a vodopádů nás čekal přejezd do mnohem známějších pralesů v národním parku Olympic. V této zapomenuté oblasti neskutečně rozlehlých lesů a hor je pro krajináře ale mnohem více zajímavých míst. Washingtonské pláže jsou z velké části naprosto neobjevené a nabízejí unikátní možnosti k focení. Všichni jsme odjížděli plni nevšedních zážitků a velice různorodých fotek, ale také s pocitem, že v obou amerických státech máme ještě mnoho restů a určitě se sem ještě rádi vrátíme.


Foto: Jiří StránskýFoto: Jiří Stránský