SKUPINOVÉ WORKSHOPY

SKUPINOVÉ WORKSHOPY

Zahraniční Workshop: Velké letní putování - FRANCIE,
7.7.-14.7.2018

Francie je obrovskou zemí neomezených možností k poznávání a také fotografování. Tento kurz má za úkol ukázat z Francie to nejatraktivnější a nejromantičtější. Cestu do Provence si zpříjemníme focením Alp, včetně majestátného Mont Blancu, který sice zdolávat nebudeme (nejkrásnější je stejně spíše z dálky), ale budeme si ho vychutnávat plnými doušky například z protilehlých kopců Aiguilles Rouges. Poté vyměníme vysoké štíty za romantickou krajinu věhlasné Provence, kde si budeme užívat barevné focení rozkvetlých levandulí i linie mírných kopečků v okolí. Nevynecháme ani známý kaňon Verdon a vše budeme prokládat i historií prosycenými vesnicemi a městečky. Kurz je určen i pro začátečníky a nebude se jednat o fyzicky náročný kurz, spíše o vychutnávací fotografickou lahůdku plnou barev a vůní.


Provence, Francie

Náplň fotografického kurzu:
Poznáme a prožijeme si atmosféru jedné z nejkrásnějších oblastí Evropy, která inspiruje umělce už po staletí a navštívíme nejatraktivnější místa rozkvetlé Provence. Přiblížíme si základní i pokročilé postupy při fotografování krajiny. Správný výběr místa a času fotografování, nezbytná příprava před stiskem spouště, správná expozice a principy kompozice v krajině. Věnovat se budeme především v této oblasti velice atraktivním nekonečným levandulovým polím, včetně nočních expozic. Na notebooku si ukážeme práci v grafických editorech. Zkušení fotografové pak mohou objevit nová místa pro focení a pořídit unikátní fotografie do portfolia, případně najít další inspiraci v setkání s ostatními fotografy. Celý kurz je veden jako při reálné profesionální práci fotografa krajináře se všemi pozitivy (neuvěřitelné okamžiky při focení východů slunce, hor a liduprázdných, ale atraktivních políček levandulí, krystalicky čistý vzduch), ale i negativy (brzké ranní vstávání, v případě špatného počasí i troška nepohodlí). Celkově se ale jedná o pohodový kurz plný vůní a sluníčka. Díky teplému počasí určitě využijeme i každou příležitost ke koupání v místních azurových vodách.

Komu je kurz určen:
Kurz je určen všem zájemcům o fotografování krajiny, milovníkům cestování, dobrudružství a provensálské kultury. Vítáni jsou jak začínající fotografové, kteří teprve pronikají do tajů používání digitálních zrcadlovek, tak i zkušenější fotografové, kteří očekávají odpovědi na zcela specifické otázky či si chtějí přivézt jedinečné fotografie. Kurz je fyzicky nenáročný a až na jednu horskou chodící túru se budeme pohybovat kousek od auta, přesto je potřeba počítat s možností vysokých teplot, což fyzickou náročnost i obyčejného chození trochu zvyšuje. Budeme se proto přes poledne spíše schovávat například v kaňonu Verdon a otevřená levandulová pole fotit až k večeru a po ránu. Teplé počasí není ale samozřejmostí a například v roce 2016 jsme zde zažili chladnou frontu s teplotami jen kolem 20 stupňů.

Doporučené vybavení:
Provence je v tomto období krásně prohřátá, proto doporučuji brát především lehké letní oblečení, plavky, opalovací krém a sluneční brýle. Přesto je nutné počítat i s případným (i když jen málo pravděpodobným) deštěm a mít i oblečení pro tyto případy. Pro chození v horách doporučuji pevné boty, do Provence pak raději lehké sandály. Pro vaření pak určitě plynový vařič a nějaky ešus. Na noc pak doporučuji jen lehčí maximálně třísezónní spacák. Z fotografického vybavení pak nejlépe digitální či analogovou zrcadlovku, případně kvalitní kompaktní fotoaparát s manuálním režimem. K zrcadlovkám nejlépe více objektivů. Určitě od širokoúhlého objektivu (čím širší, tím lépe) s ohniskem alespoň 28mm (17mm lepší), až po teleobjektiv s ohniskem kolem 200mm. Pro seriozní práci v terénu je určitě doporučený stativ, případně přechodové filtry a polarizační filtr. Velice užitečné jsou záložní baterie do fotoaparátu, když budeme delší čas mimo civilizaci, a určitě velké množství paměťových karet o velké kapacitě, případně databanku, či notebook. (Záložní disk budu mít sebou pro případ potřeby.)

Program kurzu:
Sobota 7.7.2018 - Podle dohody setkání v podvečer a noční přejezd do Švýcarska.
Neděle 8.7.2018 - Východ slunce focený ve Švýcarsku a dopolední přejezd do Francie pod Mont Blanc.
Pondělí 9.7.- pátek 13.7.2018 - Celodenní focení na různých lokalitách prokládané výkladem teorie a diskuzí u počítače. V sobotu odpoledne přesun do Švýcarska.
Sobota 14.7.2018 - Východ slunce focený ve Švýcarsku a dojezd do české Republiky v odpoledních hodinách.

Termín kurzu: 7.7.-14.7.2018
Místo: Francie - francouzské Alpy, Provence, Verdon.
Ubytování: Ve stanech přímo v terénu, nebo v kempech.
Doprava: Společná v ceně, místo nástupu je pak po individuální domluvě.
Cena: 10500,-Kč (v ceně: doprava prostorným minibusem, ubytování v kempech, lektor v průběhu celého kurzu, výklad teorie focení i úprav)
Přihláška: V případě zájmu napište prosím na email - jiristransky@atlas.cz . Do předmětu zprávy prosím uveďte "Workshop Francie 2018". Obratem obdržíte veškeré podrobnosti a přihláškový formulář.
Klášter Senanque, Francie


Gordes, Francie


Podhůří Mt.Blancu, Francie


Provence, Francie