SKUPINOVÉ WORKSHOPY

SKUPINOVÉ WORKSHOPY

Workshop: Krajina - Podzimní Dolomity, 11.-16.10.2011

Letošní podzim byl v mnohém poměrně neobvyklý. Tradiční termín kolem poloviny října byl vždy zárukou úchvatných podzimních barev, kdy modříny jsou nasycené zlatou barvou a jsou těsně před opadáním. Letos nás ale po příjezdu do Itálie čekalo nemilé překvapení, jelikož modříny byli prakticky zelené a dokonce ani listnaté stromy neměly ještě tu správnou barvu. Naštěstí se noci ochladily a už třetí den jsme si zlatých modřínů užívali dosytosti. Hned první den nás čekali dvě lokality na focení a to známé Lago di Braies, kde nám jen o chloupek nevyšlo ranní světlo, když mraky zakryly vycházející slunce a poté celkem náročná tůra kolem hory Crode Fiscaline pres chatu Zsigmondi. Západ slunce však bohatě vynahradil všechnu námahu při stoupání s těžkým baťohem a nechal nás vychutnat si ten opojný pocit, když jste vysoko v horách a den usíná, vše ztichne a vy jste tak daleko od civilizace a všeho toho spěchu a stresu.


Foto: Jiří Stránský


Foto: Jiří Stránský


Další den nás pak čekala krátká ferrata, která sice nakonec vydala na trochu více času, než jsem původně čekal, ale byla zajímavým zpestřením. Po náročných dvou dnech nás čekaly trochu odpočinkovější tůry na pasu Falzarego a Giau, které i přes zcela modrou oblohu přinesly opravdu zajímavé ranní a večerní fotografie. Přes značný mráz v nočních hodinách došlo i na focení noční oblohy, které přineslo zajímavé zkušenosti s focením Mléčné dráhy. Není krásnějšího pohledu na hvězdy než v horách, kde oblohu neruší žádná jiná světla a vzduch je dokonale čistý.


Foto: Jiří StránskýFoto: Jiří Stránský


Rozlučku s Itálií nám pak zařídilo passo Valparola, kde jsme podnikli večerní výstup na Sass de Stria a mohli si tak vychutnat monumentální výhled na večerní Marmoladu. Přestože počasí již nenabídlo nic zajímavého, kopec naskrz provrtaný tunely a zákopy z první světové války měl v podvečer opravdu silnou atmosféru.


Foto: Jiří StránskýNěkolik fotografií ostatních účastníků:Foto: Milan Tesař


Foto: Jiří Presl


Foto: Jiřina Bílková


Foto: Lubomír Brůha


Foto: Jaroslav Presl


Foto:Petr Jílek