SKUPINOVÉ WORKSHOPY

SKUPINOVÉ WORKSHOPY

Exklusivní Workshop: Magický NOVÝ ZÉLAND,
7.2.-22.2.2018

Nový Zéland se pro mě stal opravdu srdcovou záležitostí a velice rád bych se s vámi vrátil na nejkrásnější místa začátkem podzimního času, kdy je počasí nejstálejší a podmínky na focení přímo ideální. Přestože pořádám i kurzy na místa, kde jsem nikdy nebyl, tak v tomto případě je znalost místních poměrů a hlavně nejkrásnějších lokací velkou výhodou. Většina treků je totiž na Zélandu vícedenních (vyjímkou nejsou ani 14denní treky, které vedou naprostou divočinou) a pro fotografy nejsou příliš vhodné. Proto jsem si pro vás připravil pouze fotograficky nejatraktivnější lokace, které jsou neuvěřitelně různorodé a většina z nich naprosto jedinečné i ve světovém měřítku. Navštívíme majáky, vodopády v deštném pralese, dlouhé písčité pláže, rozervané útesy, velehory, jezera i ledovce. A jako třešnička na dortu pak i Moeraki Boulders a Pancakes. Uvidíme tuleně, tučňáky, papouška Kea a při troše štěstí i velryby. Díky omezenému času se budem pohybovat pouze v rámci Jižního ostrova, který je na focení divoké přírody vhodnější.


Pancakes, autor Jiří Stránský

Náplň fotografického kurzu:
Hlavním cílem kurzu je poznat a naučit se všechny náležitosti, které obnáší velká fotografická expedice, základní i pokročilé postupy při fotografování krajiny. Správný výběr místa a času fotografování, nezbytná příprava před stiskem spouště, spravná expozice a principy kompozice v krajině, stejně tak i teorie zpracování fotografií v grafických editorech, jak pro účely tisku zvětšenin, tak i prezentaci na webu. Čekají nás také tipy na fotografické techniky, které nám pomohou v extrémních situacích a světelných podmínkách. Budeme fotit nádherné přírodní úkazy, exotická zvířata, ale přičichneme i k životu na druhé straně planety, ke zvykům domorodých Maorů. A hlavně nafotíme unikátní snímky z unikátní země..

Komu je kurz určen:
Kurz je určen všem zájemcům o fotografování krajiny, milovníky přírody a cestovatele. Vítáni jsou jak začátečníci, kteří do focení teprve pronikají, tak i zkušenější fotografové, kteří očekávají odpovědi na zcela specifické otázky či si chtějí prostě jen přivést jedinečné fotografie. Podmínkou je však láska k přírodě a určitý dobrodružný duch, protože budeme spát ve stanech a civilizaci nepotkáme každý den. Jelikož nejlepší fotky vznikají brzy ráno s východem slunce a pozdě odpoledne, je velice obtížné dostat se za tmy na lokalitu, kde se bude fotit, proto preferuji spaní přímo na a nebo co nejblíže lokalitě, kde se fotí východ slunce, máme tak možnost experimentovat i např. s nočními expozicemi. Po většinu cesty se budeme pohybovat jen v okolí auta, takže nebude potřeba podnikat mnohadenní tůry s plně naloženým baťohem. V autě také povezeme veškeré zásoby, které nebude problém pravidelně doplňovat.

Doporučené vybavení:
Nejlépe digitální či analogovou zrcadlovku. K zrcadlovkám nejlépe více objektivů. Určitě od širokoúhlého objektivu (čím širší, tím lépe) s ohniskem alespoň 28mm (24mm a méně je lepší), až po teleobjektiv s ohniskem kolem 300mm. Pro seriozní práci v terénu je určitě nutný stativ, případně přechodové filtry a polarizační filtr, doporučuji také šedý ND filtr, který umožňuje i za dne protáhnout expozici (rád pomůžu s výběrem, pokud nemáte a zvažujete koupi). Velice užitečné jsou záložní baterie do foťáku, když budeme delší čas mimo civilizaci, a určitě velké množství paměťových karet o velké kapacitě, případně databanku. Pořídíme opravdu velké množství fotografií. (Záložní disk budu mít sebou pro případ potřeby.) V horách v tomto období může být už první sníh a teploty jen lehce nad nulou. Může také foukat silný vítr nebo intenzivně pršet a vše se může střídat velice rychle (při troše štěstí, prakticky dokonalé podmínky pro unikátní fotky). Většinou ale očekávám teploty kolem 20 stupňů. Proto jsou skoro povinné pevné boty do hor, nepromokavé svrchní oblečení a raději teplý spacák.

Detaily:
- Spaní bude především v kempech různé vybavenosti, které jsou často přímo u přírodních zajímavostí, což je opravdu zážitek, neboť se budeme pohybovat daleko od civilizace a bude tak možnost fotit i noční oblohu a vychutnávat opravdovou atmosféru divočiny.
- V případě zájmu je možné doplnit kempy i spaním v pensionu či hotelu. - Cestovat budeme prostorným minibusem, kde je dostatečný prostor i pro všechna potřebná zavazadla a zásoby. - Nový Zéland je vyspělou zemí s plnou infrastrukturou, takže není problém jet pouze s kreditkou a pár dolary. Pravidelně budeme stavět u supermarketů, kde se dají za velice rozumné peníze doplnit zásoby, není tedy nutné tahat zásoby z Čech. Je zde i mnoho outdoorových krámů pro případné dokoupení věcí na cesty. - Letenky nejsou v ceně, máte tak možnost pořídit letenku velice levně, pokud se rozhodnete pro cestu s velkým předstihem nebo máte nějaké slevy na letenky. V případě zájmu vám ale samozřejmě letenku rád zařídím, takže alespoň můžeme letět společně. Obecně platí, čím dříve se letenka koupí, tím nižší je cena. Druhou možností je čekat na výhodné akční letenky, které mohou zlevnit cenu o tisíce. - Nový Zéland již nevyžaduje víza, ale je nutné splnit některé z podmínek pro vstup, opět vám velice rád sdělím všechny podrobnosti.

Program kurzu:
Středa 7.2.2018 - Podle dohody odlet do Christchurch.
Čtvrtek 8.2.2018 - Přílet na Nový zéland a focení na první lokaci.
Pátek 9.2. - středa 21.2.2018 - Celodenní focení na různých lokalitách prokládané výkladem teorie a diskuzí u počítače. V sobotu odlet zpět do Čech.
Čtvrtek 22.2.2018 - Přílet do Čech.

Termín kurzu: 7.2.-22.2.2018
Místo: Nový Zéland - Jižní ostrov.
Ubytování: Ve stanech, v kempech.
Počet účastníků: min. 4 - max. 10 fotografů.
Doprava: Na místě společná v ceně.
Cena: 29900,-Kč (v ceně: doprava prostorným minibusem, ubytování v kempech, vstupy do parků, veškeré další nutné poplatky, lektor v průběhu celého kurzu, výuka na notebooku) (V ceně není: letenka (cca 25000,-Kč), ubytování v penzionech)
Přihláška: V případě zájmu napište prosím na email - jiristransky@atlas.cz . Do předmětu zprávy prosím uveďte "Workshop Nový Zéland 2018". Obratem obdržíte veškeré podrobnosti a přihláškový formulář.Něco málo z plánovaných míst:

Moeraki Boulders:

Magické místo opředené legendami a s velkým otazníkem nad svým vznikem. Odlehlá několik kilometrů dlouhá písečná pláž je poseta cca 3m velkými dokonale kulatými balvany. Ideální místo na pořízení náladových snových fotek s mořskou tématikou.


Moeraki boulders, autor Jiří StránskýMoeraki boulders, autor Jiří Stránský


Okolí Wanaky:
Malé městečko uprostřed hor na hranici národního parku Mount Aspiring. Krajina je zde přímo protkaná jezery, ledovci a výhledy jsou opravdu jedinečné. Dle mého názoru skoro nejtypičtější obrázek Nového Zélandu.


Wanaka, autor Jiří StránskýWanaka, autor Jiří Stránský


Mt.Cook:
Nejvyšší hora Nového Zélandu a dle mého soudu i jedna z nejkrásnějších hor světa. S výškou necelých 4000m.n.m. se ční uctihodné tři kilometry nad jezero Pukaki. Nepatří sice mezi nejvyšší hory světa, ale určitě se řadí k těm obtížnějším ke zdolání. Není tedy náhodou, že právě zde trénoval Hillary před svým výstupem na Mt. Everest.


Mt. Cook, autor Jiří StránskýMt. Cook, autor Jiří Stránský


Fiordland:
Naprosto fascinující národní park na samém jihu Jižního ostrova. Jedno z nejdeštivějších míst světa dalo ideální podmínky pro vytvoření neuvěřitelného deštného pralesa na úbočí strmých třítisícovek rostoucích přímo z moře. Jedno z mála míst světa, kde najdete mnoho hor a míst, kam dosud nevkročila lidská noha. Území z poloviny velikosti Moravy je možné projít pouze po třech cestách a pouze po jedné silnici. Zbytek je tvořen nepřístupnými vrcholy hor a nespočtem fjordů. Pro milovníky divočiny a fotografy krajináře je to ale velice zajímavá lokalita.


Fiordland, autor Jiří StránskýMilford Sound, autor Jiří StránskýFiordland, autor Jiří Stránský


Otago Peninsula:
Romanticky zvlněná krajina poblíž města Dunedin. Jedno z mála míst na planetě, kde můžeme vidět hnízdící a také letící albatrosy (většinou hnízdí na nepřístupných ostrovech). Je opravdu zážitek, když se vám těsně nad hlavou proletí pták o rozpětí křídel přes tři metry.


Otago, autor Jiří Stránský


Pancakes:
Velice neobvyklé místo na západním pobřeží, kde se vytvořili zcela ojedinělé skály vrstvené jako lívance. Mezi skalami je navíc mnoho jeskyní a průrev, kudy při velkých vlnách tryskají gejzíry vody a dělají celou podívanou ještě dramatičtější. Západy slunce jsou tu opravdu úchvatné.


Fiordland, autor Jiří StránskýNugget Point, autor Jiří StránskýRakaia river, autor Jiří StránskýWanaka, autor Jiří Stránský