SKUPINOVÉ WORKSHOPY

SKUPINOVÉ WORKSHOPY

Exklusivní Workshop: Za krásami NORSKA, 15.9.–30.9.2018

Podzimní fotografická expedice do krajinářského ráje, Norska. Navštívíme nejznámější a nejatraktivnější národní parky a postupně vystoupáme až k jedné z nejhezčích skandinávských oblastí, Lofot. Naplno vychutnáme nenapodobitelnou atmosféru vybarveného podzimu, vysokých hor, jezer a světoznámých fjordů. Tentokrát se budeme věnovat především úchvatným částem Norska severně od polárního kruhu, které jsou turismem neobjevené a přitom nabízí mnoho neokoukaných kompozic. Samozřejmě nevynecháme ani Lofoty, které jsou opravdovým skvostem. Skandinávskou zemi procestujeme začátkem podzimu, kdy už se den zkracuje a budeme se moci v noci i vyspat, což je přes polární dny trošku problém. Počítám s tím, že budeme mít šanci spatřit a hlavně fotit i polární záři. Přesto ještě nedorazí zima a také srážkové úhrny by neměli být příliš problémem, jelikož září patří k měsícům s nejstálejším počasím.Lofoty, Norsko

Náplň fotografického kurzu:
Hlavní náplní tohoto fotokurzu je poznat a nafotit unikátní severskou divokou přírodu. Jelikož je Norsko opravdu obrovskou zemí a nedá se tu cestovat příliš rychle, budeme se přesouvat směrem k polárnímu kruhu postupně. Každá část Norska má své odlišné rysy, takže samotný přesun je zážitkem. Čím severněji budeme, tím více poroste pravděpodobnost výskytu polárních září. Samotné Lofoty, které jsou již nad polárním kruhem, nás nikdy nezklamaly a poskytly nám nezapomenutelné zelené představení již mnohokrát. Samozřejmě budeme také focení všech témat probírat jak teoreticky, tak zkoušet i prakticky. Výuku doplníme i o teorii práce s grafickými editory.

Komu je kurz určen:
Kurz je určen všem zájemcům o fotografování krajiny, milovníkům cestování, dobrudružství a severské kultury. Vítáni jsou jak začínající fotografové, kteří teprve pronikají do tajů používání digitálních zrcadlovek, tak i zkušenější fotografové, kteří očekávají odpovědi na zcela specifické otázky, nebo si chtějí přivézt jedinečné fotografie. Kurz je fyzicky poměrně nenáročný a až na několik nenáročných horských tůr, kdy půjdeme s krosnami a věcmi na nocování se budeme pohybovat kousek od auta, přesto je potřeba počítat s možností chladných teplot, což fyzickou náročnost i obyčejného chození trochu zvyšuje. Schopnost unést těžkou krosnu a ujít s ní několik kilometrů je ale výhodou. Varianta bude i pro ty, kteří se nebudou na chození cítit. Rozhodně se ale nebude jednat o žádné sportovní výkony.

Doporučené vybavení:
Přestože očekávám stabilní počasí, určitě nás potkají i srážky a na severu již chladné noci s teplotami kolem bodu mrazu. I vybavení by tomu mělo odpovídat. Doporučuji teplý spacák s komfortem alespoň do -10 stupňů, tak abyste měli teplotní rezervu a v noci jste si opravdu odpočinuli. Ideální je také kvalitní termo oblečení a nepromokavá vrchní vrstva (goretexová bunda a nebo alespoň pláštěnka). Přestože v dešti prakticky nefotíme, tak zmoknout při přesunu k autu není příjemné. Doporučuji i pláštěnku na fotobatoh a nebo fotobrašnu. Pro Norskou expedici se více hodí k balení krosna než kufr, jelikož nás čekájí i spaní dál od auta. Trekové boty jsou určitě také vhodné. Z fotografického vybavení pak nejlépe digitální či analogovou zrcadlovku, případně kvalitní kompaktní fotoaparát s manuálním režimem. K zrcadlovkám nejlépe více objektivů. Určitě od širokoúhlého objektivu (čím širší, tím lépe) s ohniskem alespoň 28mm (24mm lepší), až po teleobjektiv s ohniskem kolem 200mm. Pro seriozní práci v terénu je určitě doporučený stativ, případně přechodové filtry a polarizační filtr. Velice užitečné jsou záložní baterie do foťáku, když budeme delší čas mimo civilizaci, a určitě velké množství pam읻ových karet o velké kapacitě, případně databanku, či notebook. (Záložní disk budu mít sebou pro případ potřeby.)

Detaily:
•Spát budeme většinou v divoké přírodě blízko fotografované lokaci, což je opravdový zážitek a ve Skandinávii běžnou praxí. Po dohodě budeme stan nahrazovat spaním v pensionech či hostelech.
•Potraviny jsou v Norsku poměrně drahé, doporučuji tedy vést zásoby už z Čech. V supermarketech pak doplňujeme především pečivo, ovoce a zeleninu, nebo prostě co chybí.
•Pro focení polární záře je ideální světelný široký objektiv. Pokud žádný nevlastníte, zkuste si alespoň půjčit. Zajistíte si opravdu zajímavé snímky, u kterých není potřeba nastavovat přehnaně vysoké ISO.

Program kurzu:
Sobota 16.9.2017 - Podle dohody setkání v odpoledních hodinách a přejezd do Německa.
Neděle 17.9.2017 - Příjezd do Norska a první skandinávské focení.
Pondělí 18.9. - pátek 29.9.2017 - Celodenní focení na různých lokalitách prokládané výkladem teorie a diskuzí u počítače. V pátek odjezd zpět do Čech.
Sobota 30.9.2017 - Příjezd do České republiky.

Termín kurzu: 15.9.–30.9.2018
Místo: Norsko.
Ubytování: Ve stanech, kempech, v penzionech, vždy podle dohody.
Doprava: Společná v ceně.
Cena: 15500,-Kč (v ceně: doprava prostorným minibusem, trajekty, poplatky, lektor v průběhu celého kurzu) (V ceně není: stravování, ubytování)
Přihláška: V případě zájmu napište prosím na email - jiristransky@atlas.cz . Do předmětu zprávy prosím uveďte "Workshop NORSKO 2018". Obratem obdržíte veškeré podrobnosti a přihláškový formulář.
Lofoty, NorskoLofoty, NorskoLofoty, NorskoLofoty, Norsko