SKUPINOVÉ WORKSHOPY

SKUPINOVÉ WORKSHOPY

Exklusivní Workshop: Za krásami NORSKA, 14.9.-29.9.2013

Nechte se pozvat do severské země, která je symbolem čisté a neporušené přírody. Navštívíme gigantické fjordy se slavnými vyhlídkami, ledovce a vodopády a jako vrchol celého severského putování budou Lofoty. Ostrovy, které se nacházejí daleko za polárním kruhem, nabízí nepřeberné možnosti k focení a nádherné kompozice. Skandinávskou zemi procestujeme začátkem podzimu, kdy už se den zkracuje a budeme se moci v noci i vyspat, což je přes polární dny trošku problém. Dokonce za ideálních podmínek budeme mít šanci spatřit a hlavně fotit i polární záři. Přesto ještě nedorazí zima a také srážkové úhrny by neměli být příliš problémem, jelikož nejvíce v Norsku prší od října do ledna.


Ilustrační foto, autor Jiří Stránský

Náplň fotografického kurzu:
Hlavním cílem kurzu je poznat a naučit se všechny náležitosti, které obnáší velká fotografická expedice, základní i pokročilé postupy při fotografování krajiny. Správný výběr místa a času fotografování, nezbytná příprava před stiskem spouště, spravná expozice a principy kompozice v krajině, stejně tak i teorie zpracování fotografií v grafických editorech, jak pro účely tisku zvětšenin, tak i prezentaci na webu. Čekají nás také tipy na fotografické techniky, které nám pomohou v extrémních situacích a světelných podmínkách. Zkušení fotografové pak mohou objevit nová místa pro focení, případně najít další inspiraci v setkání s ostatními fotografy. Celý kurz je veden jako při reálné profesionální práci fotografa krajináře se všemi pozitivy (neuvěřitelné okamžiky při focení východů a západů slunce, krystalicky čistý vzduch a místa, kam vás turistické cesty nezavedou), ale i negativy (denně větší množství kilometrů s kompletní fotovýbavou na zádech + oblečení, věci na spaní, pití atd., v případě nepříznivého počasí i určitý nekomfort, spaní v přírodě..)

Komu je kurz určen:
Kurz je určen všem zájemcům o fotografování krajiny, milovníky přírody a cestovatele. Vítáni jsou jak začínající fotografové, kteří teprve pronikají do tajů používání digitálních či analogových zrcadlovek, tak i zkušenější fotografové, kteří očekávají odpovědi na zcela specifické otázky či si chtějí přivést jedinečné fotografie. Podmínkou je však láska k přírodě a určitý dobrodružný duch, protože budeme spát ve stanech a v horách nás čekají i několikakilometrové pochody. Jelikož nejlepší fotky vznikají brzy ráno s východem slunce a pozdě odpoledne, je velice obtížné dostat se za tmy na lokalitu, kde se bude fotit, proto preferuji spaní přímo na a nebo co nejblíže lokalitě, kde se fotí východ slunce, máme tak možnost experimentovat i např. s nočními expozicemi. Po většinu cesty se budeme pohybovat jen v okolí auta, takže budeme stále poblíž zásob, které nebude problém pravidelně doplňovat. Pro účast není ani potřebná nadprůměrná fyzická kondice jako je tomu například u alpských workshopů.

Doporučené vybavení:
Nejlépe digitální či analogovou zrcadlovku. K zrcadlovkám nejlépe více objektivů. Určitě od širokoúhlého objektivu (čím širší, tím lépe) s ohniskem alespoň 28mm (24mm a méně je lepší), až po teleobjektiv s ohniskem kolem 300mm. Pro seriozní práci v terénu je určitě nutný stativ, případně přechodové filtry a polarizační filtr, doporučuji také šedý ND filtr, který umožňuje i za dne protáhnout expozici (rád pomůžu s výběrem, pokud nemáte a zvažujete koupi). Velice užitečné jsou záložní baterie do foťáku, když budeme delší čas mimo civilizaci, a určitě velké množství paměťových karet o velké kapacitě, případně databanku. Pořídíme opravdu velké množství fotografií. (Záložní databanku budu mít sebou pro případ potřeby.) V horách v tomto období může být sníh a teploty kolem nuly. V noci pak už většinou mrzne. Může také foukat silný vítr nebo intenzivně pršet a vše se může střídat velice rychle (při troše štěstí, prakticky dokonalé podmínky pro unikátní fotky). Proto jsou skoro povinné pevné boty do hor, nepromokavé svrchní oblečení a teplý spacák.

Detaily:
- Spaní bude především v divoké přírodě, což je opravdu zážitek, neboť se budeme pohybovat daleko od civilizace a bude tak možnost fotit i noční oblohu a vychutnávat opravdovou atmosféru divočiny. Podle počasí a domluvy budeme ale spaní nadivoko kombinovat se spaním v penzionech, kde bude možnost více si odpočinout a trošku se zkulturnit:)
- Ubytování budeme vybírat až na místě podle dohody, takže není možné vše dopředu zarezervovat. Ubytování tedy není v ceně a složíme se na něj vždy až na místě. Ceny cca 600-800Kc/noc.
- Cestovat budeme prostorným minibusem, kde je dostatečný prostor i pro všechna potřebná zavazadla a zásoby.

Program kurzu:
sobota 14.9.2013 - Podle dohody setkání v odpoledních hodinách a přejezd do Dánska.
Neděle 15.9.2013 - Příjezd do Norska a první skandinávské focení.
Pondělí 16.9. - sobota 28.9.2013 - Celodenní focení na různých lokalitách prokládané výkladem teorie a diskuzí u počítače. V sobotu odjezd zpět do Čech.
Neděle 29.9.2013 - Příjezd do České republiky.

Termín kurzu: 14.9.-29.9.2013
Místo: Norsko.
Ubytování: Ve stanech v kempu a v penzionech.
Počet účastníků: min. 4 - max. 8 fotografů.
Doprava: Společná v ceně.
Cena: LAST MOMENT CENA: 9900,-Kč (původně 12900,-Kč) (v ceně: doprava prostorným minibusem, trajekty, tunely, lektor v průběhu celého kurzu, tisk nejpovedenější fotografie ve formátu A3) (V ceně není: stravování, ubytování v penzionech)
Přihláška: V případě zájmu napište prosím na email - jiristransky@atlas.cz . Do předmětu zprávy prosím uveďte "Workshop NORSKO 2013". Obratem obdržíte veškeré podrobnosti a přihláškový formulář.
Ilustrační foto, autor Jiří StránskýIlustrační foto, autor Jiří StránskýIlustrační foto, autor Jiří Stránský