SKUPINOVÉ WORKSHOPY

SKUPINOVÉ WORKSHOPY

Exklusivní Workshop: Jarní ISLAND,
28.3.-8.4.2018

Island patří mezi opravdové ráje pro každého cestovatele, dobrodruha a především fotografa krajináře. Připadá vám ale, že se poslední dobou všude objevují fotografie z této úžasné země a všechny jsou si velice podobné? Chtěli byste pořídit opravdu originální snímky, zažít opravdové dobrodružství a vychutnat si dosytosti focení unikátní polární záře? Láká vás focení ledových jeskyní? Pojeďte na Island začátkem jara. I když to vypadá jako hodně šílený nápad, teploty jsou na přelomu března a dubna průměrně pouze o 8 stupňů nižší než v srpnu a především duben patří mezi měsíce s nejmenším úhrnem srážek. Den je již poměrně dlouhý, takže nebudeme fotit pouze noční polární záře, ale i denní fotografie a zbyde ještě dostatek času na spánek. Při troše štěstí nás čekají nejslavnější islandské vodopády pod ledem. Pokud se tedy nebojíte chladnějšího počasí a máte rádi opravdu divokou přírodu bez davů turistů, přidejte se k této ojedinělé expedici.
Ilustrační snímek, autor Jiří Stránský


Náplň fotografického kurzu:
Cílem expedice je zažít a především nafotit Island v jiné atmosféře, než je většina návštěvníků zvyklá. Budeme si vybírat nejkrásnější fotografická místa a věnovat jim dostatek času, abychom si je vychutnali v různých proměnách. Pokud jen trochu počasí dovolí, čeká nás focení polární záře, zamrzlých jezer či vodopádů, ledové jeskyně i zasněžené vrcholky hor. Budeme se pohybovat spíše jen blízko moře a v nížinách, kde se ani v zimních měsících sníh moc dlouho neudrží, proto není předpoklad, že se budeme brodit zavějemi sněhu, jako je tomu v zimních měsících u nás na horách.

Komu je kurz určen:
Fotokurz je určen především nadšeným fotografům. Nezáleží na vašich znalostech či zkušenostech, od toho vám bude k dispozici lektor a profesionální fotograf Jiří Stránský, důležitá je vaše chuť pro dobré fotky něco udělat. Island je počasím velice nevyzpytatelná země, a proto se budeme muset v případě špatného počasí obrnit trpělivostí a pozitivní náladou, za což budeme odměněni opravdu neokoukanými snímky. Ale i při zdánlivě nevlídném počasí se budeme věnovat buď ledovým jeskyním a nebo vodopádům, které tak získají tu správnou dramatickou atmosféru. Pokud jste dobrodružné nátury, nevadí vám jistý nekomfort a máte v úsilí pořídit co nejlepší fotky „tah na branku“, pak je tato expedice pro vás ideální.

Doporučené vybavení:
Jelikož se budeme pohybovat dlouhý čas v přírodě a bude chladno, je velice příjemné si v noci dosytosti odpočinout. Proto je velice důležité mít odpovídající spacák s komfortem minimálně -10 stupňů, ideálně i teplejší. Budeme se pohybovat nedaleko od auta a nečekají nás žádné pochody „natěžko“, takže není nutné brát těžkou krosnu. Stačit by měl i kufr, se kterým se lépe manipuluje a je v něm vše lépe dostupné. Doporučuji minimálně dvě sady oblečení, pro případ, že bychom někde zmokli a vrchní nepromokavé vrstvy propustily vodu. K pevným trekovým botám si vemte i holínky, které jako jediné vodu opravdu nepropustí ani při průchodu potokem, či mokrým sněhem, či trávou. Velice se nám osvědčili při zimních výpravách do Skotska. Nezáleží jestli preferujete fotobatoh, nebo fotobrašnu, rozhodně ji ale opatřete nějakou pláštěnkou, aby technika zůstala v suchu. V případě silnějšího deště ale stejně rozumně fotit nelze, takže speciální pláštěnky na fotoaparát nejsou nutností. V případě bezvětrného slabšího mrholení se hodí odolný deštník, je ale potřeba počítat s tím, že na Islandu fouká poměrně intenzivně, takže jeho použití by bylo spíše příležitostné. U stanu si raději odzkoušejte jeho voděodolnost, bylo by nepříjemné, kdyby hned první noc protekl. Jídlo je možné vést už od nás a pro doplnění váhového limitu v kufru to také doporučuji, protože i potraviny jsou na Islandu velice drahé.

Detaily:
• Teploty se budou pohybovat přes den kolem 3-5 stupňů, v noci pak mohou klesat i pod nulu, což by nám zajistilo výjimečné podmínky pro focení. •Pohybovat se budeme pouze v dostupných oblastech terénními auty, do vnitrozemí se díky sněhu nejspíše nedostaneme. •Zaměřovat se budeme především na jih ostrova, který nabízí nepřeberné množství jedinečných fotografických lokací a je i nejlépe dostupný (oblast kolem města Vík, Stokness, Jokulsarlón, Skaftafell, vodopády Seljalandsfoss, Skogafoss, ale také Gullfoss, Geysir nebo Kirkjufellsfoss a mnoho dalšího). •Spát budeme v divoké přírodě a nebo v kempech. Budeme volit ty vybavenější, se zázemím a teplou sprchou. Volitelně pak v pensionu či hotelu, na který se budeme skládat až na místě. Ubytování je ale na Islandu nákladné, ceny se pohybují od 1000-1800Kč za noc za základní ubytování. •Celá výprava bude především o pořízení nezapomenutelných fotografií a zážitků.

Program kurzu:
Sobota 28.3.2018 - Odlet na Island a v případě příznivého příletu nebudeme ztrácet čas a už večer se rozfotíme.
neděle 29.3.2018 - pátek 7.4.2018 - Celodenní focení na různých lokalitách, prokládané výkladem teorie a diskuzí u počítače.
Sobota 8.4.2018 - Ranní focení a poté návrat do Čech.

Termín kurzu: 28.3.-8.4.2018
Místo: Island.
Ubytování: Ve stanech, v kempech, volitelně v penzionech.
Doprava: Společná v ceně.
Cena: 26900,-Kč (v ceně: doprava na místě terénními auty, doprava na letiště při odletu mimo Prahu, poplatky, lektor v průběhu celého kurzu, výuka na notebooku) (V ceně není: stravování, případné ubytování v penzionech, letenka - v případě zájmu velice rád pro vás zařídím)
Přihláška: V případě zájmu napište prosím na email - jiristransky@atlas.cz . Do předmětu zprávy prosím uveďte "Workshop ISLAND 2018". Obratem obdržíte veškeré podrobnosti a přihláškový formulář.
Ilustrační snímek, autor Jiří StránskýIlustrační snímek, autor Jiří StránskýIlustrační snímek, autor Jiří StránskýIlustrační snímek, autor Jiří StránskýIlustrační snímek, autor Jiří StránskýIlustrační snímek, autor Jiří StránskýIlustrační snímek, autor Jiří Stránský