SKUPINOVÉ WORKSHOPY

SKUPINOVÉ WORKSHOPY

Zahraniční Workshop: Krajina - Dolomity Itálie, 12.-18.10.2015

Navštivte jedny z nejkrásnějších hor světa v době, kdy všudypřítomné modříny chytnou zlatý nádech a v chladném říjnovém krystalicky čistém vzduchu obarví krajinu do neuvěřitelných barev. Přestože se jedná již o šestý kurz v Dolomitech, stále se chci držet zásady, že budeme hledat nová a neokoukaná místa. Dolomity jsou naštěstí natolik rozmanité, že vydají na desítky kurzů a stále bude mnoho nenavštívených míst. Kurz je určen jak začínajícím fotografům, tak zkušeným krajinářům. Jelikož bude poměrně dost času na focení, bude se moci lektor Jiří Stránský věnovat každému fotografovi individuálně a probrat s ním veškeré techniky a triky vedoucí k dokonalým fotografiím. Celý kurz je veden v expedičním duchu a budete se nacházet v podmínkách, ve kterých opravdu vznikají unikátní fotografie profesionálních fotografů a proto je vyžadován stejný přístup k focení i od všech účastníků. Láska k horám a focení, dobrodružný duch a alespoň průměrná fyzická kondice podmínkou.


Cimon della Pala, Dolomity, Itálie

Náplň fotografického kurzu:
Hlavním cílem kurzu je seznámit účastníky se základními i pokročilými postupy při fotografování krajiny. Správný výběr místa a času fotografování, nezbytná příprava před stiskem spouště, spravná expozice a principy kompozice v krajině, stejně tak i teoreie zpracování fotografií v grafických editorech, jak pro účely tisku zvětšenin, tak i prezentaci na webu. Zkušení fotografové pak mohou objevit nová místa pro focení, případně najít další inspiraci v setkání s ostatními fotografy. Celý kurz je veden jako při reálné profesionální práci fotografa krajináře se všemi pozitivy (neuvěřitelné okamžiky při focení východů slunce, hory bez turistů, krystalicky čistý vzduch), ale i negativy (nutnost nosit kompletní fotovýbavu na zádech + oblečení, věci na spaní, pití atd., v případě nepříznivého počasí i určitý nekomfort, spaní v přírodě..)

Komu je kurz určen:
Kurz je určen všem zájemcům o fotografování krajiny. Vítáni jsou jak začínající fotografové, kteří teprv pronikají do tajů používání digitálních či analogových zrcadlovek, tak i zkušenější fotografové, kteří očekávají odpovědi na zcela specifické otázky či si chtějí přivést jedinečné fotografie. Podmínkou je však nadšení pro focení v horách, jelikož se budeme pohybovat ve výškách a některé dny ujdeme i větší počet kilometrů s těžkým baťohem na zádech. Jelikož nejlepší fotky vznikají brzy ráno s východem slunce a pozdě odpoledne, je velice obtížné dostat se za tmy na lokalitu, kde se bude fotit, proto preferuji spaní přímo na a nebo co nejblíže lokalitě, kde se fotí východ slunce. Samozřejmě pouze v případě, že počasí dovolí.

Doporučené vybavení:
Nejlépe digitální či analogovou zrcadlovku, v krajním případě kvalitní kompaktní fotoaparát s manuálním režimem. K zrcadlovkám nejlépe více objektivů. Určitě od širokoúhlého objektivu (čím širší, tím lépe) s ohniskem alespoň 28mm (24mm lepší), až po teleobjektiv s ohniskem kolem 200mm či více. Pro seriozní práci v terénu je určitě doporučený stativ, případně přechodové filtry a polarizační filtr. Velice užitečné jsou záložní baterie do foťáku, když budeme delší čas mimo civilizaci, a určitě velké množství paměových karet o velké kapacitě, případně databanku. (Záložní databanku budu mít sebou pro případ potřeby.) V Dolomitech v tomto období může být přes den i 25 stupňů Celsia, ale může i sněžit. V noci při jasné obloze už klesají teploty k nule či pod nulu pravidelně. Proto jsou nutné pevné boty do hor, nepromokavé svrchní oblečení a teplý spacák nejlépe do -10 stupňů komfort.

Program kurzu:
Pondělí 12.10.2015 - Podle dohody setkání odpoledne a noční přejezd do Dolomit.
Úterý 13.- Sobota 17.10.2015 - Celodenní focení na různých lokalitách. V průběhu focení výuka a zároveň debata nad teorií krajinářské fotografie a zpracování fotografií na počítači.
Neděle 18.10.2015 - Ráno focení východu slunce. Po snídani ukončení kurzu a přesun zpět do České republiky.

Termín kurzu: 12.10.-18.10.2015
Místo: Dolomity, Itálie.
Ubytování: V případě dobrého počasí ve stanech přímo v horách. V případě špatného počasí na chatách.
Doprava: Společná v ceně, místo nástupu je pak po individuální domluvě.
Cena: 6900,-Kč (v ceně: doprava, lektor v průběhu celého kurzu, tisk nejpovedenější fotografie ve formátu A3), cena pouze za kurz (vlastní doprava) - 5300,-
(v ceně není: v případě opravdu špatného počasí ubytování na chatách)
Přihláška: V případě zájmu mě prosím kontaktujte na email - jiristransky@atlas.cz . Do předmětu zprávy prosím uveďte "Workshop Dolomity 2015". Obratem obdržíte veškeré podrobnosti a přihláškový formulář.
Monte Pelmo, Dolomity, Itálie


Pohled od Baita Segantini, Dolomity, Itálie


Cristallo, Dolomity, Itálie