SKUPINOVÉ WORKSHOPY

SKUPINOVÉ WORKSHOPY

Exklusivní Workshop: Krajina - Národní parky - USA,
27.10.-11.11.2012

Využijte šanci prožít sen každého krajináře a vychutnejte si nezapomenutelné dobrodružství v národních parcích amerického Západu a Jihozápadu. Západní pobřeží spojených států nabízí neuvěřitelné množství přírodních úkazů, ze kterých se tají dech, dokonalých kompozic a kouzelných zákoutí. Při putování nás čekají vyschlé pouště s vysokými dunami písku a spalující vedro, kouzelné podzimní hory, kde se v jezerech reflektují nádherně podzimem zbarvené stromy i zasněžené vrcholky, obrovské kaňony, červené skalní brány, solné pouště, vodopády a mnoho dalšího. Kurz je určen všem nadšeným krajinářům, kteří chtějí obohatit své portfolio o velké množství opravdu zajímavých fotek. Celý kurz se budeme pohybovat nedaleko auta, takže většina cest bude pouze nalehko s fotovýbavou a pitím. Kurz není fyzicky náročný, jen je potřeba počítat s rychlými přechody z teplého počasí na pouštích do mrazivého v horách. Bonusem kurzu pak bude možnost pořídit vyhododně fototechniku v prodejně přímo v USA. Přesný program kurzu bych rád naplánoval se všemi účastníky společně, předpokladám ale, že nevynecháme největší atrakce - DEATH VALLEY, ARCHES n.p., CANYONLANDS n.p., BRYCE CANYON n.p., ZION n.p., GRAND TETON a YELLOWSTONE n.p. a další.


Arches n.p., Utah, USA

Náplň fotografického kurzu:
Hlavním cílem kurzu je poznat a naučit se všechny náležitosti, které obnáší velká fotografická expedice. Ještě před samotným odletem nás čeká společné setkání, kde se naučíme přesné plánování cesty, výběr nejlepších míst s ohledem na roční období, čas východu a západu slunce, meteorologii a další aspekty. Projdeme si i přípravu celé fototechniky, výběr věcí s ohledem na omezenou hmostnost v letadle a tipy, které vám mohou na cestě ušetřit spoustu nepříjemností. Přímo na místě se pak naučíme v překrásné krajině vybrat to nejpoutavější místo, které má největší potenciál na úspěch, najít dokonalou kompozici, správně exponovat i ostřit. Čekají nás také tipy na fotografické techniky, které nám pomohou v extrémních situacích a světelných podmínkách. Naučíme se samozřejmě i v dnešní době nepostradatelné techniky, jak fotografie v počítači dotáhnout do finální podoby.

Komu je kurz určen:
Kurz je určen všem zájemcům o fotografování krajiny, milovníky přírody a cestovatele. Vítáni jsou jak začínající fotografové, kteří teprv pronikají do tajů používání digitálních či analogových zrcadlovek, tak i zkušenější fotografové, kteří očekávají odpovědi na zcela specifické otázky či si chtějí přivést jedinečné fotografie. Podmínkou je však láska k přírodě a určitý dobrodružný duch, protože budeme spát ve stanech a několik dní v horách budeme i chodit s těžkým baťohem na zádech. Jelikož nejlepší fotky vznikají brzy ráno s východem slunce a pozdě odpoledne, je velice obtížné dostat se za tmy na lokalitu, kde se bude fotit, proto preferuji spaní přímo na a nebo co nejblíže lokalitě, kde se fotí východ slunce, máme tak možnost experimentovat i např. s nočními expozicemi. Spát budeme tedy přímo v národních parcích většinou v kempech a pokud dovolí předpisy a podmínky tak i několikrát v divoké přírodě, což je v těchto oblastech velmi silný zážitek. Zvláště ve vysokých horách a na pouštích jsou neskutečné noční oblohy.

Doporučené vybavení:
Nejlépe digitální či analogovou zrcadlovku. K zrcadlovkám nejlépe více objektivů. Určitě od širokoúhlého objektivu (čím širší, tím lépe) s ohniskem alespoň 28mm (24mm a méně je lepší), až po teleobjektiv s ohniskem kolem 300mm. Pro seriozní práci v terénu je určitě nutný stativ, případně přechodové filtry a polarizační filtr, doporučuji také šedý ND filtr, který umožňuje i za dne protáhnout expozici (rád pomůžu s výběrem, pokud nemáte a zvažujete koupi). Velice užitečné jsou záložní baterie do foťáku, když budeme delší čas mimo civilizaci, a určitě velké množství paměťových karet o velké kapacitě, případně databanku. Pořídíme opravdu velké množství fotografií. (Záložní databanku budu mít sebou pro případ potřeby.) V horách v tomto období může být už sníh a teploty kolem nuly v noci pak už většinou mrzne. Na pouštích v nižších polohách je kolem 25 stupňů (Death Valley má celoročně v extrémech kolem 40 stupnů) Proto jsou skoro povinné pevné boty do hor, nepromokavé svrchní oblečení a teplý spacák. V pouštích pak nutný silný opalovací krém a sluneční brýle.

Detaily:
- Pro hladké vyřízení všech formalit (Povolení ke vstupu ESTA, letenky, dohodnutí detailů při osobním setkání atd.) je potřeba se přihlásit do konce srpna 2012!!! Po tomto datu již bude kurz uzavřen a u případných pozdějších přihlášek nemohu garantovat kladné vyřízení.
- Cestovat budeme půjčeným autem, typ auta bude záviset na počtu účastníků (vždy ale dostatečně velké pro pohodlné cestování všech účastníků i zavazadel.) Preferovat budu ale určitě auta s náhonem na všechna 4 kola, která dávají celé cestě punc opravdového dobrodružství, neboť se opravdu podíváme do míst, kam se normální turisté nikdy nedostanou.
- Kempy jsou ve většině případů dostatečně vybavené, včetně pitné vody, sprch a zásuvek, kde lze dobít baterky. Dobít baterky budeme moci i za jízdy v autě.
- Počasí je v tomto období velice stálé a přeháňky se vyskytují pouze výjimečně. Panuje právě vrcholný podzim, takže většina listnatých stromů je překrásně vybarvena do podzimních barev.

Program kurzu:
Sobota 27.10.2012 - Podle dohody setkání na letišti Ruzyně a přelet do USA. Po příletu půjčení auta a přesun do města, kde bude prostor pro nákup fototechniky za výhodné ceny. Následuje přesun do prvního národního parku.
Neděle 28.10. - sobota 10.11.2012 - Celodenní focení na různých lokalitách prokládané výkladem teorie a diskuzí u počítače.
Neděle 11.11.2012 - Přílet zpět do České republiky.

Termín kurzu: 27.10.-11.11.2012
Místo: Národní parky USA.
Ubytování: Ve stanech v kempu.
Počet účastníků: min. 4 - max. 8 fotografů.
Doprava: Společná v ceně.
Cena: 62 000,-Kč (v ceně: letenka, doprava prostorným automobilem, vstupné do všech národních parků, poplatek za kempy, lektor v průběhu celého kurzu, tisk nejpovedenější fotografie ve formátu A3, pomoc s veškerou administrativou týkající se kurzu) (V ceně není: stravování, poplatek za vyřízení ESTA - 14USD, každý účastník musí vyřídit sám - rád s tím ale pomůžu v případě nejasností)
Přihláška: V případě zájmu napište prosím na email - jiristransky@atlas.cz . Do předmětu zprávy prosím uveďte "Workshop USA 2012". Obratem obdržíte veškeré podrobnosti a přihláškový formulář.
Canyonlands n.p., Utah, USAGrand Canyon n.p., Arizona, USAZion n.p., Utah, USA