O MNĚ

Má kvalifikace


joga017Kdo jsem?

Narodila jsem se v roce 1981 ve Varnsdorfu a tam jsem až do maturity i vyrůstala. Vždycky mě lákal pohyb a sport, a proto i přihláška na obor fyzioterapie byl pro mě logickým krokem. Osud tomu ale chtěl jinak a já skončila na dlouhá léta na vysoké škole ekonomické. Práce v tomto oboru mě ale příliš nenaplňovala. Radikální změnu v mém životě přineslo až těhotenství, kdy jsem si znovu uvědomila, jak je pohyb, strava a celkově zdravý životní styl důležitý. Teď už ale nejen pro mě, ale i moje blízké.

A jak to mám v současnosti? Joga

I když spousta mých vrstevníků odešla do velkých měst, my se s manželem a malou dcerkou vrátili do rodného kraje. Tak trochu vesnický život v souladu s přírodou Lužických hor mi dokonale vyhovuje. Nyní už máme děti dvě a jejich čistá dětská radost mě nabíjí energií a životní silou. Ale nebylo to tak vždy a ještě několik let zpátky jsem musela řešit zdravotní problémy, které mě donutily začít se více zabývat celkovým životním stylem. Klasická medicína mi bohužel řešení nenabídla a tak jsem se začala intenzivně věnovat samostudiu jak vlivu stravy, tak i pohybu na naše zdraví. Již po pár měsících samostudia jsem si uvědomila, kolik chyb všichni děláme a jak si zbytečně ničíme zdraví. Přitom řešení jsou tak jednoduchá a na dosah ruky. Mě se podařilo svých problémů zbavit a potom, co jsem začala radit i svým kamarádům a známým, mi došlo, že mě naplňuje se o nabyté vědomosti a zkušenosti dělit i s ostatními.

Co pro mě změna stravy znamená?

Změna stravy není jen o redukci váhy, není to jen o dietách, což se většině lidí ihned vybaví. V mém případě šlo například o nalezení vhodného jídelníčku při potravinové intoleranci, kterou bohužel trpím. U mého manžela, který je aktivní sportovec, to zase byla speciální strava při přípravě na extrémní závod v dlouhém triatlonu Ironman. Změnou našich stravovacích zvyklostí můžeme obnovit ztracenou životní energii, vytvarovat tělo, předejít mnoha zdravotním problémům, prostě zlepšit celkově kvalitu života. Proto by o tomto kroku měli přemýšlet všichni bez výjimky, každý kdo si váží svého zdraví a chtějí si ho aktivně uchovat až do stáří.

Pro koho je tedy správná strava klíčová?

Určitě pro lidi obézní, se zdravotními problémy, ale i vrcholové sportovce, aktivní lidi, těžce pracující, těhulky a všechny, kteří chtějí získat dodatečnou energii, která nám všem tolik chybí.

V čem správná strava spočívá?

V dnešní době je kolem nás nezměrné množství lákadel, které jsou výrazné chutí, ale velice chudé svou výživovou hodnotou. Není potřeba se ze dne na den stát například vitariánem (dokonce to není ani správné), je však potřeba do svého jídelníčku zařadit potraviny, které nám doplní chybějící vitamíny a minerály, aby se opět nastolila harmonie v organismu. A právě vytvořením jídelníčku každému přímo na tělo se zabývám především.

Jaké je moje nejoblíbenější jídlo?Joga

Osobně ujíždím na smažáku a hranolkách. A když jednou kousnu do čokolády, už nejdu zastavit a padne celá tabulka:) Ano, samozřejmě je to pouze vtip, ale slýchám tyhle věty celkem často. Mám ale názor, že extrémní omezení nezdravých potravin vede ke zbytečnému stresu a ten ještě k horšímu porušování pravidel zdravého stravování, takže preferuji spíše postupné nahrazování vhodnými potravinami. Když se dostaví pozitivní účinky, je už napůl vyhráno. A jaké je tedy skutečně moje nejoblíbenější jídlo? Kvalitní steak, nebo třeba sushi. Obecně ale hlavně jídla, po kterých je mi dobře a mé tělo z nich netrpí.

A jak je to s tím pohybem?

Pohyb byl vždycky mojí součástí. Už od 14ti let jsem závodně tancovala. Doplňovala to běháním a cyklistikou a už ve dvaceti jsem začala pociťovat velké bolesti zad. Vysoké podpatky a neznalost pojmů jako je strečink, nebo jóga mě přivedli až na rehabilitaci. Bylo mi jasné, že se svým tělem budu muset začít intenzivně pracovat. Začala jsem se tedy zajímat o různá cvičení, jógu, protahování a masáže. Zásadní změnu v mém cvičení přineslo objevení speciálního vzdělávacího centra IQ pohyb v Praze, kde se zaměřují především na anatomicky správné provedení všech cvičení podle nejmodernějších poznatků z fyzioterapie, včetně uznávané metody vývojové Kineziologie doktora Koláře či Spiraldynamik. Zde jsem absolvovala několikaměsíční instruktorský kurz jógy a další speciální kurzy.

Co vám tedy moje lekce jógy přinesou?

Na svých lekcích se zaměřuji především na anatomicky správné provedení cviků, snažím se slovně osvětlit jejich význam a pozitivní dopad na naše tělo. Budeme se věnovat nejen relaxaci či dechovým cvičením s využitím aromaterapie, ale i posílení hlubokého stabilizačního systému, takže objevíte a hlavně ucítíte i svaly, o kterých jste možná ani netušili, že je v těle máte. A přitom právě ty jsou nejvíce zodpovědné za správné držení těla. Hlavně se ale budu snažit, abyste alespoň na chvíli unikli stresu běžného života, načerpali novou energii a udělali něco pro svoje zdraví.

A co říci závěrem?

V poslední době zažívám příjemný pocit, že jsem konečně našla, čemu se chci naplno věnovat, co mě baví a naplňuje a co zároveň může být ku prospěchu i ostatním. Zjistila jsem, že pro celkové zdraví je nutné nejen zdravě jíst, ale vhodnou stravu doplnit i zdravým pohybem. Pokud tedy chcete udělat něco pro svoje zdraví, moc ráda vám trpělivým a přátelským způsobem předám svoje nabyté znalosti.